باوند: اگر کره شمالی به نقطه استیصال برسد ممکن است دست به سلاح هسته ای ببرد – اخبار و اطلاعیه های سفارت

عصر ایران: داوود هرمیداس باوند در خصوص آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی  و احتمال وقوع جنگ هسته ای گفت: کره شمالی یک بازی بلوف را شروع کرده است و این موضوع ممکن است وقایع را به سمتی ببرد که از ابتدا مد نظر بازیگران این درگیری نبوده است

عصر ایران: داوود هرمیداس باوند در خصوص آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی  و احتمال وقوع جنگ هسته ای گفت: کره شمالی یک بازی تور اروپا نوروز 97 بلوف را شروع کرده است و این موضوع ممکن است وقایع را به سمتی ببرد که از ابتدا مد نظر بازیگران این درگیری نبوده است.

هرمیداس باوند تاکید کرد: کره شمالی یک بازی بلوف را شروع کرده است و این موضوع ممکن است وقایع را به سمتی ببرد که از ابتدا مد نظر بازیگران این درگیری نبوده است. آمریکای ترامپ می گوید” تمامی ابزارها روی میز است” پس  تنشهای دو طرفه منجر به این می شود که استرس شروع درگیری نظامی تور ویتنام برای کشورهای همجوار کره شمالی مانند کره جنوبی و ژاپن، چین و روسیه هر لحظه افزایش یابد.

وی ادامه داد: موضوع بحث موشک ها و آزمایشهای موشکی است. موشک ها به سه دسته کوتاه برد، میان برد و دوربرد تقسیم می شوند که موشک های دوربرد برای اهداف میان قاره ای استفاده می شود و به نظر می رسد که کره شمالی به تکنولوژی موشک های دوربرد نیز دسترسی یافته است.

وی در پایان گفت: آزمایش بمب هیدروژنی تور استرالیا روز گذشته کره شمالی تاکید این کشور بر پیشرفته بودن آنها در ابزار آلات نظامی است. شوروی نیز در سال 1954 وقتی برای اولین بار بمب اتمی را منفجر کرد یک ماه بعد از آن نیز بمب هیدروژنی را آزمایش کرد تا قدرت خود را به رخ آمریکا در جریان جنگ سرد بکشد. باید دید که واکنش ها به این آزمایش در روزهای آینده چیست تا روند وقایع بهتر مشخص شود.

این تحلیلگر مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار تور قشم لحظه آخری عصر ایران ادامه داد: روز گذشته کره شمالی بمب هیدروژنی را منفجر کرد که زمین لرزه ای به بزرگی شش ریشتر در ادامه آن ثبت شد. به هر حال مسئله دسترسی به سلاح هسته ای در دنیای امروز بحث پیچیده ای است و کشورهای متعددی مانند آمریکا، انگلیس، روسیه، فرانسه، هند، چین و پاکستان به این سلاح دسترسی دارند.

هرمیداس باوند افزود: هفته گذشته کره شمالی موشکی را آزمایش کرد که از آسمان ژاپن گذشت و در نتیجه تور اهواز نوروز 97 این موضوع نقض حاکمیت آُسمان ژاپن به حساب می آید و در نتیجه نگرانی های زیادی در این خصوص ایجاد شده است. با این توضیحات اقدام متقابل جامعه بین المللی و آمریکا بر علیه کره شمالی نمی تواند یک اقدام هسته ای باشد چرا که  در صورت چنین اقدامی کره جنوبی نیز در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

این ایرانشناس و استاد روابط بین الملل تاکید کرد: به این دلایل وضعیت فعلی بسیار نگران کننده تور سامویی است و شورای امنیت سازمان ملل نیز قطع نامه های محکمی علیه کره شمالی صادر کرده است . به نظر من در چنین شرایطی بهتر است که طرفین خویشتن داری کنند چرا که در غیر این صورت اگر کره شمالی به نقطه استیصال برسد ممکن است دست به سلاح هسته ای ببرد.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: بنابراین تمام تلاش باید به این سمت باشد که طرفین خویشتن داری داشته باشند و راهی ایجاد شود که کره شمالی گفت و گوی سازنده تور لحظه آخری کرمان ای را در پیش بگیرد. در همین راستا روس ها نیز اظهار نگرانی کرده اند که ممکن است جنگ ناخواسته ای پدیدار شود. به هرحال وضع نگران کننده و ناپایداری ایجاد شده است چرا که کشورهایی مانند ژاپن که در نزدیکی کره شمالی هستند به چنین سلاح هایی دسترسی ندارند.

وی اضافه کرد: از نظر هدف، این موشک های کره شمالی می تواند منطقه آلاسکا را هدف قرار دهد و در صورت وقوع چنین اتفاقی متقابلا آمریکا نیز ممکن است تور هوایی اصفهان با سلاح اتمی پاسخ گوید که در چنین شرایطی این فاجعه محدود به کره شمالی نخواهد بود چرا که تشعشعات هسته ای کره جنوبی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

وی ادامه داد: براساس کنوانسیون 1955 کشورهایی مانند ژاپن و فیلیپین از دسترسی به سلاح های کشتار جمعی منع شده و زیر چتر امنیتی آمریکا قرار دارد. بنابراین در چنین شرایطی بحران فزاینده ای را در چنین کشورهایی شاهد خواهیم بود.

در کنوانسیون منع گسترش تور کرمان هوایی سلاح های هسته ای که در سال 1968 نوشته شد مقرر گردید که از گسترش این سلاح به دیگر کشورها جلوگیری شود. اما کره شمالی نیز این آزمایش ها را پیگیری و دیروز نیز در ادامه آزمایش های چند سال اخیر یک بمب هیدروژنی را آزمایش کرده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *