توصیه بعیدی نژاد به سیاستمداران سعودی + ترامپ به نشست تغییرات آب و هوایی پاریس دعوت نمی‌شود – اخبار و اطلاعیه های سفارت

خبرگزاری ایسنا: سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن با اشاره به یک حادثه تاریخی، به سیاستمداران جوان سعودی توصیه کرد که با یادآوری تحولات گذشته، درس بیاموزند
حمید بعیدی‌نژاد نوشت: در همین روزها در ٣٣ سال پیش دقیقا در شش نوامبر ١٩٨٤ خبرگزاری آسوشیتدپرس از یک حادثه هواپیماربایی هواپیمای متعلق به خطوط هوایی سعودی از سوی دو شخص یمنی  و فرود هواپیما در تهران خبر داد. بعد از فرود هواپیما در فرودگاه تهران، با شجاعت و اقدام به موقع نیروهای امنیتی ایران، هواپیماربایان دستگیر و تمامی ١٣١ مسافر و خدمه هواپیما بدون هیچ آسیبی نجات یافتند.

مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز در خاطرات روزانه خود در ذیل اخبار سال ١٣٦٣ به این حادثه اینگونه اشاره کرده‌اند:

امید است سیاستمداران جوان سعودی با یادآوری این تحولات گذشته، درس بیاموزند.

“بعد از نماز صبح‌، به‌ مجلس‌ رفتم‌. گزارش‌ها حاکی‌ از این‌ بود که‌ دیشب‌ دو نفر یمنی‌ یک‌ هواپیمای‌ عربستان‌ سعودی‌ را آورده‌اند، در فرودگاه‌ مهرآباد نشانده‌اند. با [آقای‌ ولایتی‌] وزیر خارجه‌ در این‌‌باره‌ صحبت‌ کردم‌. قرار شد که‌ هواپیما را سعی‌ کنیم‌ صحیح‌ و سالم‌ بگیریم‌ و [به‌عربستان‌ سعودی‌] پس‌ بدهیم‌. ظهر گفتند که‌ خود مسافران‌، هواپیمارباها را دستگیر کرده‌اند وسپس‌ نیروهای‌ انتظامی‌ وارد عمل‌ شده‌ و آنها را تحویل‌ گرفته‌اند. بعدا معلوم‌ شد که‌ خبرها را اشتباها گفته‌اند، نیروهای‌ ما، آنها را وادار به‌ تسلیم‌ کرده‌اند.”

خبرگزاری ایسنا: سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن با اشاره به یک حادثه تاریخی، به سیاستمداران جوان سعودی توصیه کرد که با یادآوری تحولات گذشته، درس بیاموزند.
——————-
خبرگزاری ایلنا: به نقل از پایگاه خبری کنگره آمریکا، یکی از مقام‌های دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه امروز-سه‌شنبه- اعلام کرد فعلا از «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا برای حضور در نشست تغییرات آب و هوایی پاریس دعوت نمی‌شود
ترامپ در ماه ژوئن اعلام کرد آمریکا از توافق پاریس خارج می‌شود اما باتوجه به شرایط ذکر شده در این توافق، زودترین زمانی که آمریکا بتواند از توافق پاریس خارج شود، سال ۲۰۲۰ است.

نشست آب و هوایی پاریس قرار است با مشارکت نمایندگان بیش از ۱۰۰ کشور و سازمان‌های بین‌المللی، ۱۲ دسامبر سال جاری برگزار شود.

خبرگزاری ایلنا: به نقل از پایگاه خبری کنگره آمریکا، یکی از مقام‌های دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه امروز-سه‌شنبه- اعلام کرد فعلا از «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا برای حضور در نشست تغییرات آب و هوایی پاریس دعوت نمی‌شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *